Kontakt

Du når hamnkaptenerna via email: hamnen@kmsnordon.se
Administratör email: caroline.e@kmsnordon.se

Telefon:
0303-22 57 23

Telefontid hamnkaptener: Vardagar 8:00 – 9:00
Telefontid administratör: måndag – torsdag 13:00 – 15:30

Telefon till norra hamnen:
0303-225845

Postadress hamnen:
Kungälvs Motor och Segelbåtssällskap
Nordön 310
442 75 LYCKE

Länkar till:

Avgifter Blanketter för ansökningar och ändringar

Funktionärer 2018

Styrelse

Ordförande Stig Halldorf stig.birgitta@hotmail.com
Vice Ordf Björn Ranås bjornranas@hotmail.com
Kassör Evert Johansson evert.johansson@skottanet.se
Sekreterare Kristian Karlsson jok@live.se
Vice Sekr Bengt Svensson bengt332@yahoo.com
Ledamöter Kenneth Andersson kenneth.stinget@hotmail.com
Hannu Karjalainen hannu@bahnhof.se
Suppleanter Magnus Casperson magnus.casperson@gmail.com
Ronny Claesson rocla@telia.com

Revisorer

Extern Anders Larsson anders.larsson@moorestephens.se
Sammank Mats Odersjö mats@byggvision.nu
Ledamot Stig Lindberg stig.lindberg.stl@telia.com
Suppl Berit Ericsson berit@attingen.se
Olle Björnström olle.bjornstrom@gmail.com

Förtroenderåd

Sammank Jan Ljungberg anitaochjanne@hotmail.com
Arne Olsson arne.flax@hotmail.com
Jan Turesson jan.tureson@telia.com

SjÖsättningssektion

Sammankallande Hannu Karjalainen hannu@bahnhof.se
Ledamöter Arne Ljungström arne.lerum@gmail.com
Tony Lundin tony.lundin@inspecta.com
Björn Eklund bjorn.eklund@eltelnetworks.se
Gunnar Ekberg gunnar.ekberg@live.se
Jan Johnsson jannejohnsson21@yahoo.se
Jan-Erik Alfredsson janerik.alfredsson@bahnhof.se
Jan-Erik Andersson hyveljanne@hotmail.com
Mats Hagman mats.hagman@simens.com
Per Garstam per.garstam@gmail.com
Svante Lyckner lyckn3r@gmail.com
Christer Solhage cs.christer@telia.com
Bengt Gustavsson agbema@comhem.se
Magnus Backström magnus.backstrom@tacdis.com
Tobbe Gustavsson matomaljudprod@hotmail.com
Gunnar Pegren gunnar@kodeekonomitjanst.se
Christer Jansson christer.raili@gmail.com
Alf Persson anki.aberg@comhem.se
Anders Medlyn ytterbyanders@gmail.com

Tävlingssektion

Sammank Jan Hellström joh@telia.com
Joakim Eriksson je.tjuvkil@gmail.com
Torbjörn Olsson torbjorn.olsson@v-tab.se
Lars Carlsson larscarlsson@yahoo.com
Holger Johansson holger@navy.se
Stefan Möller stefan.moller@kungalvstra.se

Ungdomssektionen

Ungdomssektionen ungdomssektionen@kmsnordon.se
Sammankallande Per Wennersten pellesegel@gmail.com
Ledamöter Jessica Karlsson jessica.karlsson@volvocars.com
Jenny Simberg walinder@hotmail.com
Pernilla Jalvin familjen.jalvin@gmail.com
Anders Klingberg anders@tjuvkilsmellangard.se
Martin Osterman martin@3d-edesign.com

Båtlivskommitté

Ingen verksamhet 2018

Programkommitté

Sammank Jan Wendin jan.wendin@hotmail.com
Ewert Carlsson ewerth.carlsson@telia.com
Roger Ring roger.ring@telia.com
Ulla Johansson ulla.johansson@kungalv.se

Redaktionskommitté

Sammank Torbjörn Ahl torbjornahl1@gmail.com
Webmaster Fredrik Karlsson fredrik.ka@gmail.com
Bengt Jidéus Bjideus@gmail.com
Jörgen Sjögren jorgen.sjogren@gmail.com

U/F-kommitté

Sammank Stefan Kumlin s.kumlin@telia.com
Södra hamnen Robert Blomquist robertblomquist114@hotmail.com
B-G Gillberg b-g@btle.se
Johnny Nyman anitanyman@live.se
Bengt Olausson bilo2008@live.se
Stefan Nilsson stefananilsson@hotmail.com
Norra hamnen Alf Persson anki.aberg@comhem.se
Arne Ljungström arne.lerum@gmail.com
Christer Jansson raili.christer@comhem.se
Janne Eriksson nona1@telia.com
Christer Solhage cs.christer@telia.com
Glen Forslund g.k.forslund@telia.com

Konsultgrupp

Björn Ranås bjornranas@hotmail.com
Jan Tureson jan.tureson@telia.com
Jan-Erik Alfredsson janerik.alfredsson@bahnhof.se
Jan-Olof Avenius janolof.avenius@gmail.com
Roy Andersson roysture@telia.com
Magnus Backström magnus.backstrom@tacdis.com

Miljöombud

Carina Carresjö  carina.carresjo@gmail.com

Valberedning

Sammank Arne Ljungström arne.lerum@gmail.com
Ledamöter Christer Solhage cs.christer@telia.com
Jörgen Sjögren jorgen.sjogren@gmail.com
Hans-Eric Carlsson mrhasse@live.se
Christer Andreasson christerandreasson66@gmail.com